top of page
Szukaj

Zgłębiamy historię tartanu!

Witamy Was w drugim wpisie na Naszym blogu!


Ostatnio na Instagramie mówiłyśmy o historii tartanu. Tkanina ta ma naprawdę interesującą przeszłość, która doprowadziła do jej niesłabnącej popularności w dzisiejszych czasach. Czas rozwinąć te temat troszkę bardziej :) 


Tartan jest głównie kojarzony z kulturą szkocką. Jego korzenie zaczęły się w Szkocji, z czasem poszerzając swoje wpływy na inne części świata, wpisując się w kulturę oraz modę. Czy wiecie, że istnieje ponad 4000 unikalnych tartanów?


Według różnych badań, tartan był noszony w Szkocji od III wieku naszej ery. Oryginalny był wykonany z wełny i barwiony przy użyciu naturalnych barwników pozyskiwanych z roślin, korzeni lub jagód. Tkanina ta była elementem codziennej odzieży noszonej przez mieszkańców szkockich wyżyn. Wzór i kolory tartanu oznaczały rodzinę/klan oraz status społeczny.


W rzeczywistości mówi się, że pierwsze tartany były znacznie prostsze w swoim projekcie niż te, które widzimy dzisiaj. Składały się one z prostych kratek, łączących kilka kolorów. Jednak, wraz z upływem czasu i ewolucją matryc, tkacze stosowali bardziej wyszukane kompozycje, tworząc żywe wzory. Dzięki temu każde następne pokolenie i ród związany z tartanem mógł dokonywać zmian lub implementować odcienie i kolory przędzy.


Ciekawostka - mówi się, że to król Jakub III po raz pierwszy ubrał strój z tartanu w XV wieku. Z czasem inni członkowie rodziny królewskiej również nosili tartan na polowaniach w Highlands lub podczas ceremonii ślubnych. Jednak przez dziesięciolecia konflikt terytorialny między Szkotami i Anglikami wpływał na wzrost emocji i antagonizmu, często prowadząc do konfrontacji zbrojnych. W 1746 roku, po jednej z największych bitew (Bitwie pod Culloden), konflikt między Szkotami i Anglikami osiągnął jeden ze swoich decydujących szczytów a bitwa zakończyła się klęską Szkotów. Tartan był głęboko związany z narodowością szkocką, tkanina ta została jednak zakazana przez parlament. Miało to również poważny wpływ na wszystkich, którzy nosili tę tkaninę jako część swojej tożsamości narodowej. Pod koniec XVIII wieku tkanina prawie wyginęła, ponieważ wiele starszych wzorów zostało zniszczonych lub zgniło z uwagi na ich naturalną strukturę. W 1822 r. Jerzy IV złożył wizytę w Edynburgu, gdzie zasugerował, że osoby uczestniczące w oficjalnych funkcjach mogą nosić tartany związane z ich pochodzeniem. Wiele z oryginalnych wzorów zostało opracowanych na nowo przez ówczesnych krawców. 


Historia tartanu jest pełna interesujących wydarzeń, które doprowadziły do jego obecnej popularności. Wszystko, od sposobu tkania po metody barwienia wpłynęło na szeroką gamę wzorów, które do dziś możemy wykorzystać w najbardziej stylowych wersjach. Jak już wiemy, tartan to nie tylko element tożsamości narodowej, ale również kultowy wzór, który jest wykorzystywany w modzie. Dzięki popkulturze ta odzież cieszy się niesamowitą popularnością, a wiodące domy mody zaopatrują się w ten wzór od dziesięcioleci. Od letnich po zimowe kolekcje, tartan przeniknął na wybiegi, luksusowe samochody, samoloty oraz kolekcje epok, od rock'n rolla po glam.


30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page